HTML

Dream of my LIFE

Friss topikok

  • v8cowboy: Szia! Én most gondolkozom EF képzésen, bár nem Miami a cél, hanem Santa Barbara. Nem is ez a lény... (2009.03.27. 23:44) Hosszú lenne...
  • atisjedi: Csók Manyika! Magácskának már megint sikerült az élet! :) Drága Mamájátol tudom hogy elküldték eb... (2009.02.04. 18:11) "Szóval miről is szól Miami?"
  • Balázs Laci: Szia Anita! Balázs Laci vagyok. ;) Láttam múltkor iwiw-en, hogy kimentél Amerikába, most volt egy... (2009.01.16. 01:49) Az első tanítási nap
  • Travel Guru: Nem semmi!! (2008.12.15. 14:12) Egy kis promo Miami Beachről és a suliról
  • nitus: Szia Titkos ügynök! Nagyon szépen köszönöm a jókívánságokat. Remélem minden rendben lesz és helyt... (2008.12.13. 16:06) Még itthon...

Linkblog

Hawaii szigetek

2009.07.28. 05:24 :: nitus

Hawaii

 

Becenév: Aloha State

Hivatalos nyelv: angol és hawaii
Terület: 16 645,9km2
Legmagasabb pont: Mauna Kea 4 205 m
Népesség: 1 192 200

Főváros: Honolulu
Legnagyobb város: Honolulu

Hawaii (hawaii nyelven Hawaiʻi) az Amerikai Egyesült Államok 50. tagállama. Földrajzilag elkülönül az amerikai kontinenstől és az ország törzsterületétől, lényegében egy Polinéziához tartozó szigetcsoport a Csendes-óceánon. Fővárosa és egyben legnagyobb települése Honolulu.

A szigeteket (pontosabban a főszigetet) James Cook fedezte fel 1773-ban és megbízójának, Lord Sandwich-nek a tiszteletére nevezte el Sandwich-szigeteknek. A bennszülöttek először Lono isten reinkarnációjaként tisztelték a felfedezőt, de később, egy lopott dereglye miatt támadt félreértést követő összetűzésben megölték és feldarabolták a brit kapitányt. Az 1900-as évek közepén sok leprozóriumot (azaz lepra telepeket) létesítettek a szigeten. Mára szinte mindegyiket felszámolták.

A Hawaii-szigetek egy vulkanikus hegységrendszer láncainak a tengerből kinyúló csúcsai. A Hawaii sziget legmagasabb pontja a Mauna Kea.

A Hawaii-szigetek éghajlata kellemes trópusi. A Csendes-óceán kiegyenlítő hatással van a szigetek évi átlaghőmérsékletére. A téli átlaghőmérséklet 22-24 °C körüli, a nyári átlaghőmérséklet többnyire 28 °C feletti. A csapadékeloszlásra a szigetek magashegységeinek elhelyezkedése, valamint a Csendes-óceáni passzátszél északkeleti iránya van hatással. A szigetek nyugati és déli oldalai szélárnyékoltak, itt az évi csapadékmennyiség 500-1000 mm. Az északi és keleti oldalakra szabadon juthat be csapadék, itt az évi csapadékmennyiség 3000-4000 mm. A Hawaii-szigeteken nincs hőmérsékleti eltérés, így a természetes növényzet a csapadékmennyiségtől függően alakult ki. A szigetek nyugati és déli oldalain szavannák helyezkednek el, az északi és keleti oldalak növényzetét a kedvező csapadékmennyiségnek köszönhetően trópusi esőerdők alkotják.

A Hawaii-szigeteken rengetegféle trópusi növény, zöldség, gyümölcs, és virág található. Megtalálható a kókuszdió, a bambusz, valamint számos más trópusi égövi fa. A sokféle gyümölcs között gyakori a banán, az ananász, a mangó, ezen kívül is több száz fajta gyümölcs, és zöldségféle. A szigeteken több mint 2000 különböző virágfajta található meg természetes környezetben. Például: hibiszkusz, orchideafélék.

Honolulu, Hawaii állam székhelye

Pearl Harbor, az 1941. december 7-i japán támadás helyszíne, ahol megsemmisült az amerikai flotta kétharmada.

Lakosságának egyharmada japán, egyharmada polinéz, egyharmada pedig nem ázsiai (főleg fehér) származású. A lakosság természetesen elsősorban a turizmusból él, de emellett fontos szerep jut a mezőgazdaságnak is, kitűnő ananász, kávé és cukornád ültetvények vannak szerte a szigeteken. Nyolc szigetet különböztetünk meg ezek, a Ni’hau, a Kaua’i, az O’ahu, a Moloka’i, a Lana’i, a Kaho’olawe, a Maui, és a Hawaii.

Évente több mint 6 millió turista keresi fel a lenyűgöző szépségű Hawaii-szigeteket. A turisták zöme elsősorban repülővel érkezik, de a merészebbek, és akik több szabadidővel rendelkeznek luxushajóval is megtehetik az utat az Egyesült Államok nyugati partvidékéről rendszeresen induló járatokkal.

Hawaii leglátogatottabb és legnépesebb szigete az O’ahu sziget. Itt található a főváros Honolulu és a nemzetközi repülőtér is, a turisták zöme erre a szigetre érkezik, és innen indul tovább a környező kisebb szigetekre. Honoluluban érdemes felkeresni a történelmi negyedben található kivételes szépségű egykori királyi palotát, az egyik első kereszény templomnak számító 1842-ben koralltömbökből épült Kawaiaha Church-ot. Természetesen látni kell Waikiki-t is, amely a világ egyik leghíresebb homokos strandja, naponta több mint 70.000 ember keresi fel, hogy ott napozzon vagy a kéklő tengerben fürödjön. Fontos látnivaló még a polinéz kultúrát bemutató Bishop múzeum vagy a zarándokhelynek számitó Perl Harbor kikötő, ahol a II. világháborúban a part mentén félig elsüllyedt USS Arizona Memorial cirkálót lehet megnézni.

Kaua’i másnéven a Kert sziget, amely a Hawai szigetcsoport ékkövének számít pompás strandjaival és vadregényes tájaival. A sziget autóval könnyen bejárható, ugyanis legtávolabbi pontja is 2-3 óra alatt megközelíthető. Lihu’e város a sziget közigazgatási és pénzügyi központja, szép strandal, és egy part menti vízeséssel. Nem szabad kihagyni a szigeten található csodálatos szépségű Waimea Canyon-t, amelyet a Csendes-óceán Grand Canyon-jának is neveznek. A Canyon északi részén található az esőerdős Koke’e State Park ritka madárfajokkal.

A szigetcsoport középső részén fekszik Moloka’i szigete, fővárosa Kaunakakai egykor ananász és cukornád ültetvények központja volt, ma fogadja a szigetre érkező turistákat, amely arról nevezetes, hogy itt találhatók a világ legmagasabb tengeri sziklái. Szintén a szigeten található a gyönyörű Kalaupapa National Historical Park változatos élővilággal.

A Hawai-szigetek második legnagyobb szigete Maui. Itt található az ősi főváros Lahaina, amely 1845-ig volt a Hawaii királyság fővárosa. Ma népszérű kikötőhely, nem messze tőle találhatók a sziget fenséges fehér homokú strandjai, népszerű üdülőhelyei a Ka’anapali és a hatalmas luxusszállokkal, káprázatos öblökkel Kapalua települése. Érdemes még ellátogatni a sziget legmagasabb csúcsára Pu’u’Ula’ula-ra a jelenleg alvó vulkán tetejére, innen több mint 3000 ezer méter magasról fantasztikus kilátás nyílik a szigetre.

A szigetcsoport legnagyobb szigete maga Hawaii szigete. A sziget több mint 10.000 km2 kiterjedésű és közel kétszer akkora, mint az összes többi sziget együttvéve. Itt található a szigetcsoport két legmagasabb hegye az óceán mélyéről magasba törő Mauna Loa, és a föld legaktívabb tűzhányója a Kilauea. Legnagyobb városa, egyben a Hawaii-szigetek második legnagyobb városa a főleg japán és filippinó származású emberek által lakott Hilo. A környező nagy hegyek miatt rendkívül gyakori az eső, az év közel 300 napján esik, ez nagyban meghatározza a sziget jellegét, amely elsősorban nemzeti parkjaival hódít (pl: Hawai’i Volcanoes National Park).

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://ancika.blog.hu/api/trackback/id/tr151272850

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása